7×10 palců – nový formát i spojení digitální a klasické fotografie

Každý správný nadpis by měl (trochu) šokovat a přitom přinést to vše podstatné. O to jsem se snažil i já. Ve zkratce jsem použil název knihy i to o čem celém pojednává. Už jen na čtenáři je, jestli chce vědět více :) .

Abych poupravil název, tak tedy název publikace není oficiálně 7×10 palců, ale 7×10″. Ale protože většina z nás (ani já) nevíme, kde na klávesnici znak pro palce je, či jak ho napsat použil jsem zjednodušení na „palců“.

7x10 palců

7×10 palců neboli publikace: 7×10″ / Klasická fotografie v digitálním věku

A o čem dané publikace je? V kostce je o technice jak z digitální fotografie vytvořit klasickou fotografii a to i přímo doma. Vše ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát a kniha navíc pojednává i o dalším kroku, který z prvního pokusu může učinit nejen něco o jedno úroveň zajímavějšího, ale zároveň i hodnotného. Když budeme přehánět úplné umělecké dílo. Autor, Miloš Polášek totiž v publikace fundovaně (z využitím svých desítek let sbíraných zkušeností z oblasti fotografie) radí, jak si připravit digitální fotografii v počítači a následně z ní vytvořit tzv. digitální negativ. Ten je v podstatě stejný jako klasický negativ, ale s tím rozdílem, že jej můžeme za pomocí tiskárny vytvořit i u sebe doma a následně exponovat na libovolný fotografický papír (například zakoupený).

Zde ale přichází další „trumf“ tohoto receptáře. Přináší totiž dosud nepublikovaný návod jak si v domácích podmínkách a s využitím dostupných chemikálií vytvořit vlastní světlocitlivou emulzi. Tu poté stačí „pouze“ natřít na papír(y) a máte své vlastní originální fotografické papíry. I z digitální fotografie tak můžete vytvořit originální dílo, které budou mít svou hodnotu.

Dokonalost digitálních fotoaparátů totiž přinesla kromě spousty krásných fotografií i to, že mnohdy něco nedokonalé, co nikdo jiný nedokáže napodobit, má svou hodnotu. Před lety jsme to u starých fotografií nevnímali, ale paradoxně moderní doba nás k tomu přivedla.

Prostě můžeme říci: co je staré to je hezké :-)

Celý název publikace poté je: 7×10″ / Klasická fotografie v digitálním věku a jejím autorem je Miloš Polášek. Dočtete se o něm i na encyklopedii Wikipedia zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>