Miloš Polášek, autor Výpravy ze Sixie

Média jsou zajímavá a s mini i to, co zajímá nás, společnost a jak si co ceníme. To co v 70. létech 20. století bylo spíše zajímavostí se dnes stává něčím hodnotným, uměním a leccos naopak.

Právě dnes, ve středu 26.2.2014 vyšel v části novin MF Dnes, jeho části pro Moravskoslezský kraj s názvem „Moravskoslezský“ na straně B3 rozsáhlý článek s fotografem, grafikem, ale svého času i novinářem a redaktorem a jak se dozvíte i scénáristou Milošem Poláškem.

Výprava ze Sixie

Výprava ze Sixie – úvodní strana komixu

Proč tento příspěvek začínal 70. léty, zajímavostí a hodnotností? Například proto, že dnes je kreslíř Kája Saudek, resp. jeho kresby a díla velmi IN, jsou v kurzu. A pravděpodobně málo kdo věděl, že právě v roce 1971 právě Miloš Polášek přišel s námětem a scénářem pro kreslený seriál, který nazval Výprava ze Sixie. A pro jeho realizaci oslovil tehdy komunisty perzekvovaného Káju Saudka. Vznikl tak komix Výprava ze Sixie, který vycházel na poslední straně tehdy v Ostravě vydávaného Ostravského kulturního měsíčníku. Takto vyšlo celkem 12 pokračování seriálu. Následně v rámci magazínu Cicero vyšlo i dalších 12 – celkem tedy 24 – stran tohoto komixu.

Jaký ohlas příběh a komix vzbudil v tehdejším Československu a zájem bychom se museli zeptat přímo pamětníků. Realitou ale je, že dnes sběratelé komixů kresby a zejména příběhy, na kterých se kresebně podílel Kája Saudek přímo trhají knihkupcům z rukou.

Ve výše uvedeném článku se můžeme dozvědět, že při psaní tohoto komiksového seriálu se Miloš Polášek nechal ovlivnit v té době působivými zjištěními či tvrzeními Ericha von Dänikena, Ludvíka Součka či filmem Vesmírná odysea 201 Stenley Kubrika.

Zajímavostí na konec je, že dle slov Miloše Poláška se chystá nové vydání komixu Výprava ze Sixie. Je se tedy na co těšit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>