ČEZ je moloch a nové klienty prostě nechce

Měl jsem tuhle slabší chvilku a velmi se nadchnul pro nabídku „levného“ mobilního tarifu od ČEZ Mobilu, který nabídl ve veřejné „soutěži“ časopisu dTest. Musím říct, že jsem se zklamal v ČEZu i dTestu.

Na první pohled se nabídka, kterou ČEZ (tedy přesně ČEZ Mobil) do soutěže zaslal zdála docela dobrá. Za cca 75 Kč jste dostali 100 volných minut a 50 SMS (Tarif A bez dat). Za variantu o nějakých 22 Kč dražší jste měli i 50 MB dat v ceně (Tarif A 50 MB) a navíc možnost si dokupovat datové balíčky (58 Kč za 250 MB). Na rovinu, to není žádné terno, ale nenáročné „telefonisty“ dobré.

Vysoutěžené tarify dTest

Vysoutěžené tarify dTest

Detaily Tarifu A v rámci soutěže dTest

Detaily Tarifu A v rámci soutěže dTest

První trhliny – délka trvání smlouvy

V materiálech, které jste mohli nalézt na web www.ChciVyhodnejsiTarif.cz (provozuje dTest), byly základní informace o ceně za tarif, co obsahuje a tarifikaci. Takové ty základní informace. Byl jsem docela spokojený, jako posun jsem vše chválil i na sociálních sítích.

Pak jsem se ale rozhodl přistoupit k samotnému kroku převodu čísla. A ejhle, tu to začlo vylézat na povrch. Najednou jsem zjistil, že daná cena za „speciální tarif“ (Tarif A), je ceníkově a ve smlouvě s ČEZ Mobil vedena jako cca 75% sleva z běžných cen balíčků. To by ještě tak nevadilo, kdyby platnost slevy nebyla jen na 12 měsíců od uzavření smlouvy. Poté o 75% slevu přijdete. Na webu www.ChciVyhodnejsiTarif.cz, na dTestu ani v žádném z emailů o faktu, že nabízená cena je jen na 12 měsíců nebylo ani řádku.

Pokud toto není klamání, tak alespoň šikovné zamlčení něčeho, nad čím zákazník třeba mávne rukou, když už tedy smlouvu podepíše…

Trhlina druhá – číslo občanského průkazu

V počátku mě délka trvání „slevy“ vůbec nepotěšila, ale řekl jsem si, že za ten rok se situace na „trhu“ mobilních tarifů třeba změní a přejdu zase někam, kde to bude výhodnější (či stejně výhodné). Tu mi ale paní z ČEZu při vyřizování převodu čísla řekla do telefonu, že jí musím říci své rodné číslo a číslo občanského průkazu. OK, nad rodným číslech bych ještě mávnul rukou, ale číslo občanky se mi dávat nechtělo. Trochu jsem zaprotestoval, načež se hovor přerušil. Jestli hovor ukončila, či co se stalo nevím, ale ozvalo se typické „zahrání“, když kliknete na tlačítko telefonu.

Šel jsem tedy na ČEZ pobočku, že z očí do očí, bude domluva a vysvětlení lepší. Nebylo. Dozvěděl jsem se, že bohužel, ale bez čísla občanky prostě smlouvu na mobil uzavřít nemohou. Že si mě musí zkontrolovat v databázi dlužníků SOLUS. Že na smlouvu plyn a elektřinu občanku nepotřebují, ale na mobilní smlouvu ano.

Popravdě to vůbec nechápu a ukazuje to naprostou zkostnatělost přístupu firmy ČEZ. Mám u nich smlouvu na elektřinu a plyn roky, mají povolené inkaso, nikdy nebyly s platbami problémy a nyní u mobilního tarifu za (promiňte mi ta slova), ale pouhých 75 Kč, si mě chtějí kontrolovat, zda nejsem dlužníkem v databázi SOLUS. Jak se říká: „no fuj velebnosti.“

Rozřešení, je zde naštěstí konkurence

Řekl jsem si, že alespoň někdy se mohu zachovat principiálně a prostě, že jim číslo občanky nedám. Je to pro mě dosti soukromý údaj (který znají maximálně na úřadech, v bance, dá se na něj uzavřít půjčka) a nějakých 14 Kč měsíčně mi za to nestojí. Jakých 14 Kč? Vodafone má totiž tzv. Vodafone ČD Bonus tarif, kdy za 89 Kč máte až nějakých tuším 120 minut a nebo až cca 250 SMS za měsíc. Jediné, co potřebujete, abyste tarif dostali, je InKarta – dá se pořídit již od 100 Kč.

Takto tedy dopadl pro mě slavný případ výhodného tarifu od ČEZu. Chtěl jsem mamčino číslo k nim převést z jakýchsi vlasteneckých důvodů (ČEZ je přece jenom ze značné části vlastněn státem) a zisky se tak ve formě dividend vrací zpět státu. Ale za každou cenu nezajímavou nabídku zase nemá smysl přijímat, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>