Vyšel zajímavý komiks Tři mušketýři, který 42 let ležel v archívu

Právě vychází zajímavý komiksový příběh. A sice příběh na náměty Třech mušketýrů slavného Alexandera Dumase. Co je na všem ale nejzajímavější je fakt, že komiks byl vytvořen již v roce 1972, ale světlo světa spatřil teprve nyní, v roce 2014.

Komiks Tři mušketýři

Úvodní strana komiksu Tři mušketýři. Vytvořen v roce 1972, vyšel tiskem až 2014

Komiks nese poměrně klasický název, prostě Tři mušketýři. Vyšel ve vydavatelství En Face.

Co dělá tento komiks v dnešní době zajímavým je pojetí příběhu a zpracování kreseb. Musíme vzít v potaz, že scénář byl psán za socializmu. Ačkoliv tedy v hlavní linii vypráví příběh odehrávající se ve středověku, „mezi řádky“ je možno nalézt spoustu narážek na soudobé poměry a komunistický režim. Kdo tedy patří mezi pamětníky, může si vychutnat drobné vtípky a narážky, které byly tím maximem, co bylo v rámci tehdejší cenzury dovoleno.

Komiks vznikl se záměrem, že bude vycházet na poslední stránce Ostravského kulturního měsíčníku. Měl být tak následovníkem komiksových příběhů Potulný Hugo a spol. a Výprava ze Sixie. Výprava ze Sixie je dnes přitom opravdovým unikátem. Dosud ještě nevyšla ve vydání, kde by byly všechny doposud namalované kresby a autorem kreseb je navíc v komiksovém světě uznávaný Kája Saudek.

Komiks Tři mušketýři byl nyní připraven z originálních velkoformátových kreseb, ale přitom upraven i za pomoci dnešních moderních počítačových postupů. Můžeme říci, že se tak jedná o poměrně unikátní počin. V dnešní době, kdy komiksy vznikají zejména na počítači je tento ještě celý kreslen a kolorován jediným umělcem. Tím je Antonín Šplíchal. Tito Tři mušketýři byli jedním z jeho prvních komiksů. Dnes jich má přitom na svém kontě několik desítek.

Autorem scénáře podle příběhu A. Dumase je Miloš Polášek, který v Ostravském kulturním měsíčníku stál za realizací komiksů Výpravy ze Sixie, Potulný Hugo a spol a konečně i těchto Třech mušketýrů.

Komiks můžete v současnosti získat na webu En Face na stránce vytištěného komiksu Tři mušketýři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>